Honore de Balzak – biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Honore de Balzak urodził się w 1799 roku w Tours. Pochodził z rodziny szlacheckiej, miał troje młodszego rodzeństwa – brata i dwie siostry. Rodzice zadbali o jego edukację; już w wieku pięciu lat posłano go do szkoły. Uczył się słabo, jednak od najmłodszych lat jego pasją była literatura. Jako dziewięciolatek został uczniem kolegium w Vendome prowadzonego przez oratorianów. Po sześciu latach wraz z cała rodziną przeniósł się do Paryża, gdzie jego ojciec objął posadę w urzędzie. Tam też ukończył gimnazjum i rozpoczął studia prawnicze. Jednocześnie, z polecenia ojca, odbywał praktyki w paryskich kancelariach. Sam Balzak jednak wciąż fascynował się literaturą, uczęszczał nawet na wykłady na Sorbonie. Z tamtych lat pochodzą te jego pierwsze próby literackie.

Po ukończeniu studiów Balzak oznajmił rodzinie, iż zamierza zostać pisarzem. Po początkowych sprzeciwach uzyskał jednak pewne poparcie dla swoich planów – rodzice dali mu dwa lata na udowodnienie literackiego talentu. W tym czasie pisarz wiódł życie bardzo skromne, cały czas poświęcał pracy twórczej. Początki były jednak trudne, jego pierwsze teksty nie spotkały się z uznaniem. Zmuszony do powrotu na prowincję, Balzak dalej próbował tworzyć. Chęć uniezależnienia się finansowo od rodziców sprawiła, że zajął się pisaniem romansów. Dzięki tego typu twórczości, której nigdy nie podpisywał swoim nazwiskiem, zaczął zarabiać pierwsze pieniądze. Czuł jednak, że marnuje swój talent.

W 1825 postanowił zostać przedsiębiorcą. Próbował sił jako właściciel drukarni i wydawca. Zdobyte wówczas doświadczenie okazało się niezwykle przydatne podczas późniejszej pracy nad Komedią ludzką. Jednak przedsięwzięcie to skończyło się finansową klęską. Balzak wyjechał więc do Bretanii, gdzie zamieszkał u przyjaciół ojca. Tam tez pracował nad pierwszą książką wydaną pod własnym nazwiskiem. Powieść Szuanie ukazała się w 1829 roku stając się początkiem triumfów młodego pisarza. Balzak stał się znany w środowisku literackim Paryża, dużo pisał i publikował przede wszystkim w czasopismach. Wówczas też rozpoczęły się jego znajomości z kobietami; księżna d’Abrantes wprowadzała go w świat i uczyła reguł nim rządzących. Motyw ten wielokrotnie pojawiał się później w twórczości Balzaka. Wówczas też, w 1831 roku, pisarz podjął temat „kobiety trzydziestoletniej.” Jego fascynacja dojrzałymi kobietami sprawiła, że powstało określenie „kobieta w wieku balzakowskim.” Wśród ważnych kobiet jego życia jest też Polka – hrabina Ewelina Hańska; później żona Balzaka.

W 1832 roku hrabina przesłała mu list wyrażający zachwyt jego twórczością. Stało się to początkiem ich wieloletniej korespondencji. Ich pierwsze spotkanie miało miejsce w Szwajcarii; już wówczas obiecali sobie małżeństwo jeśli tylko pani Hańska będzie kiedyś wolna. Stało się to możliwe w 1841 roku, gdy Ewelina Hańska owdowiała, jednak ze ślubem musieli czekać jeszcze 10 lat! Hrabina nie mogła uzyskać zgody cara na małżeństwo z cudzoziemcem.

Już w 1834 roku pojawił się zamysł wielkiego cyklu Komedia ludzka. W listach Balzak wspominał o swoich planach połączenia pisanych utworów w całość opisującą jak najdokładniej społeczeństwo francuskie. Tytuł Komedia ludzka pojawił się w 1841 roku; cykl miał obejmować 137 pozycji, z czego 97 zostało ukończonych; zachowały się tez szkice i notatki do kolejnych. Pracy nad swoim wielkim dziełem Balzak poświęcił cale życie. Narzucił sobie ścisły reżim; pisał po 12 – 14 godzin dziennie. Wyniszczający tryb życia wpłynął na pogorszeni stanu zdrowia pisarza. Zmarł niedługo po zawarciu małżeństwa, w 1850 roku.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ojciec Goriot - streszczenie szczegółowe
2  Obraz społeczeństwa ukazany w Ojcu Goriot Balzaka
3  Czas i miejsce akcjiKomentarze: Honore de Balzak – biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: